UWAGA! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanieZamknij
Ośrodek Psychoterapii „Dąbrówka” w Katowicach

Jak leczyć zaburzenia odżywiania?

 

 

Z naszych doświadczeń wynika, że podejście kompleksowe przynosi najlepsze skutki. Oznacza to współpracę:

 

1. lekarza internisty,

 

2. lekarza psychiatry - często leki poprawiające nastrój i zmniejszające lęk wspierają na początkowym etapie efekty psychoterapii,

 

3. dietetyka - z którym można uczyć się jak odbudować równowagę w organizmie i potem właściwie dbać o jego potrzeby; ponieważ leczenie trwa zwykle dłuższy czas, dietetyk pomoże dostosowac sposób odżywiania do obecnego etapu zdrowienia,

 

4. psychoterapeuty.

 

 

Rola psychoterapii jest dość złożona. Może dotyczyć kilku płaszczyzn i najlepiej jeśli uda się je integrować:

 

 

1. elementy terapii poznawczo-behawioralnej- pozwalają rozpoznać w swoim funkcjonowaniu schematy myślenia i działania szkodliwe dla zdrowia i  wymagające zmiany,

 

2. rozpoznanie nieświadowych mechanizmów objawów zaburzeń odżywiania - to ważne, aby te treści nie narzucały się bez końca, ale uświadomione i rozwiązane," nie musiały" się pokazywać w formie objawów, 

 

3. wiedza z dziedziny neuronauki, na temat powstawania nawyków, aby zastosować w praktyce "odzwyczajanie" mózgu od utrwalonych zachowań.

 

 

Formy psychoterapii dostępne w naszym Ośrodku:

 

I. W ramach Dziennego oddziału Leczenia nerwic  odbywają się zajęcia o różnorodnej tematyce jak:

 

1. program 10 tygodniowy forma dwa razy w tygodniu na temat roli objawu zaburzeń odżywiania, (NFZ)

 

2. program  7- tygodniowy na temat lęku i sposób radzenia sobie z nim  (może dotyczyć natrętnych lęków przed jedzeniem , wyższą wagą), (NFZ)

 

3. program 3 miesieczny codzienny (rano lub popołudniu) służy uświadomieniu sobie głębszego, nieświadomego  podłoża swojego problemu, (NFZ)

 

4. grupowa długoterminowa , raz w tygodniu, jako kilkuletnie podtrzymanie i dalsze rozwijanie rozpoczętych wcześniej wątków terapeutycznych, (komercyjnie)

 

II W  poradni:

 

 psychoterapia indywidualna, jednak z powodu długiego okresu oczekiwania  na nią, proponujemy rozpocząć leczenie od form grupowych, szybciej dostępnych, a w razie potrzeby oczekiwać na tą formę już korzystająć w życiu z treści poznanych podczas terapii grupowej.  (NFZ)

 

Kwalifikacja do poszczególnych programów leczenia odbywa sie w ramach lekarsko-psychologicznych konultacji w poradniach. 

 

 

 

 

Dla osób z zaburzeniami odżywiania kryterium kwalifikacji do psychoterapii to BMI powyżej 16,5.

 

Osoby, których zdrowie lub/i życie jest zagrożone kierowane są do stacjonarnych form leczenia, aby potem powrócić do dalszego kontaktu w naszym Ośrodku.

 

 

 

 

 

 

0 32 238 34 70
Dąbrówka Silesia Sp. z o.o.
KRS 0000341094
44-122 Gliwice, ul. Asnyka 10