UWAGA! Strona korzysta z plików cookies. Odwiedzając nasz serwis zgadzasz się na ich przyjmowanieZamknij
Get Adobe Flash player
NZOZ Ośrodek Leczenia Nerwic
i Zaburzeń Odżywiania „Dąbrówka” w Gliwicach

 

Wizyty w poradni

 


 Czego można się spodziewać po pierwszym spotkaniu ?

 

 

 

   Pytań, które umożliwią lekarzowi i psychologowi zrozumienie problemu, z jakim przyszedł pacjent i postawieniu wstępnej diagnozy.  
Wszyscy pacjenci zapraszani są na konsultację wstępną. Celem tego spotkania jest ustalenie czy leczenie oferowane w naszym ośrodku jest odpowiednia dla danej osoby i jej schorzenia. Proszę się nie niecierpliwić, gdy terapeuta zaproponuje kolejne spotkania. Faza wstępnych rozmów jest bardzo ważna i nieraz musi potrwać.... Pozwala psychoterapeucie i pacjentowi określić: czy jest potrzebna psychoterapia i jaka, (indywidualna, grupowa, małżeńska, rodzinna), jak często powinna się odbywać, aby spełnić swoją leczniczą rolę (codziennie czy raz na tydzień) oraz w jakim ośrodku powinna się odbywać (naszym? innym? np. gdy pierwszoplanowe wydają się problemy alkoholowe polecany odpowiedni ośrodek, natomiast gdy osoba z anoreksją jest w stanie wyniszczenia kierujemy w pierwszej kolejności do szpitala). Często pojawia się propozycja wykonania badań laboratoryjnych , które u osób z zaburzeniami odżywiania są wręcz niezbędne. Usprawnia fazę wstępną pojawienie się na niej już z wykonanymi podstawowymi badaniami krwi (morfologia, OB., próby wątrobowe, mocznik, kreatynina, elektrolity, itd.) i moczu. Dość często współpracujemy z lekarzami innych specjalności ..

   Obszary życia, których pytania mogą dotyczyć to aktualna sytuacja życiowa i zdrowotna, relacje z ludźmi, historia życia (dzieciństwo, okres dorastania, dorosłość), rozwój sfery seksualnej. Pytamy również o oczekiwania kierowane do naszego ośrodka, w celu przedyskutowania ich realności i ustalenia czy nasza oferta terapeutyczna jest właściwą dla problemu pacjenta.
Zazwyczaj na zebranie podstawowych informacji zdrowotno-życiorysowych poświęcamy 1-2 spotkania. Nieraz jest to dłuższy proces. Zwykle pacjenci pytają o terapię i jej przebieg, więc staramy się dostarczyć te podstawowe informacje i odpowiedzieć na stawiane nam pytania.

 Cykl konsultacji wstępnych, które nie są jeszcze terapią, kończy się, gdy udaje się ustalić czy wskazane jest podjęcie psychoterapii, a następnie, kiedy i w jakim trybie będzie się ona odbywała.
Nieraz wraz z zaleceniem i decyzją dotyczącą terapii, ma miejsce propozycja farmakoterapii, co jest ustalane indywidualne i oczywiście za zgodą pacjenta.


   Terapeuta może nie zakwalifikować pacjenta do terapii w naszym ośrodku i wskazać inny, właściwy ośrodek, jeśli stwierdzi przeciwwskazania do jej podjęcia , rozpozna schorzenie, którego nie leczymy z racji naszej specjalizacji lub pacjent nie ma motywacji do podjęcia proponowanego leczenia.

 

Pacjent może zostać skierowany do leczenia w ramach kontraktu z NFZ:


- 12 tygodniowej psychoterapii grupowej prowadzonej dopołudnia lub popołudniu
- do ok. 4 tygodniowych grup, np grupa wstępna, grupa pracy z objawem lękowym i depresyjnym, trening asertywności

- podtrzymujących spotkań z psychologiem
lub do leczenia odpłatnego:
- grupy terapeutycznej raz w tygodniu (udział w takiej grupie trwa min 1,5 roku)
- psychoterapii indywidualnej

 


 Lekarze


specjalista psychiatra Barbara Czekaj

specjalista psychiatra Elżbieta Niziołek

specjalista psychiatra Agnieszka Meyer-Suszka

 

 Psycholodzy
dr n.hum Bernadetta Izydorczyk

mgr Agnieszka Gąska
mgr Elżbieta- Nadolna-Kopiec
mgr Arkadiusz Cieślik
mgr Jacek Syguda

mgr Marzena Twardowska

mgr Dorota Tatura

mgr Łukasz Majchrzak

 

0 32 238 34 70
Dąbrówka Silesia Sp. z o.o.
KRS 0000341094
44-122 Gliwice, ul. Asnyka 10